Riskolog Nedir?

RİSKOLOG, bireysel ve kurumsal yatırımcılara bilimsel yöntemlerle portföy optimizasyonu gerçekleştiren web tabanlı bir uygulamadır. Arka planda kullandığı portföy optimizasyonuna dayalı, bilimsel yöntemlerle, yatırımcı risk profillerini baz alarak getiriyi maksimize ederken riski ise minimize eder. Böylece yatırımcıya en optimal fon dağılımının bulunduğu portföyü sunar.

Potansiyelini Keşfet

Riskolog; Mümkün Olan En Yüksek Getirili Portföy Dağılımını Mümkün Olan En Düşük Risk ile Sunar.

riskolog

Riskolog Nasıl Çalışır?

RİSKOLOG’da yatırımcı psikolojisine dayanan anketler sonucunda yatırımcı risk profilleri saptanır, finansal ve matematiksel hesaplar yapılarak yatırımcıya özel en uygun portföy oluşturulur. Kullanıcı, modern portföy yönetiminde kullanılan portföy optimizasyonu temelli yöntemlerle kendi varlık veya varlık grubu modellerini oluşturabilir. Bunların yanında RİSKOLOG’daki uygun öneri yöntemini kullanılarak yatırımcının piyasaya dair kendi beklentileri ve bu beklentilere duyduğu güven düzeyi modellere dahil edilebilir. Bu portföylerin performansı RİSKOLOG’un kendi veri bankasında yer alan gerçek verilerle geriye dönük test edilebilir, diğer yatırım araçları ve endekslerle kıyaslanabilir.

Bireysel Emeklilik Ödemelerini Optimal Portföylerle Sınayın

Riskolog ile oluşturacağınız birikim planlarını optimal portföylerle birleştirerek simülasyonlar oluşturun. BES fon dağılımı değiştirme haklarınızı Riskolog yardımıyla kullanarak yüksek getiri elde edin. Bireysel emeklilik ödemelerinin gelecekteki olası performanslarını şimdiden görün.

RİSKOLOG’un Hedef Kitlesi

RİSKOLOG, içerisinde barındırdığı çeşitli optimizasyon yöntemleri ve parametre seçenekleri ile;

 • riskolog
  Yatırım Danışmanlığı Yetki Belgesine Sahip Kurumlar
 • riskolog
  Kurumsal Yatırımcılar
 • riskolog
  Portföy Yönetim Şirketleri
 • riskolog
  Aracı Kurumlar
 • riskolog
  Emeklilik Şireketleri
 • riskolog
  Bankalar
 • riskolog
  Profesyonel Yatırımcılar

tarafından kullanımlara uygun olarak tasarlanmıştır. RİSKOLOG bu kitlelerin kararlarını sağlam temeller üzerine oturtur.

riskolog
riskolog

Mobilite

Riskolog web tabanlı bir yazılım olmasıyla dilediğiniz her yerden kendisine ulaşım imkanı sunar. Bunun yanında kurum sistemlerine entegre edilebilen yapısıyla geniş kullanım alanına sahiptir. Böylece portföylerini yönettiğiniz müşterilerinizin yatırımcı risk profillerini belirleyebilir; portföylerinin performanslarına dair onlara bilgi akışı sağlayabilirsiniz.

riskolog

Yatırımcı Risk Profili Nasıl Oluşturulur ?

Portföy analizlerinin ilk adımı yatırımcıların risk profilini belirlemektir. RİSKOLOG yatırım sahibine çoktan seçmeli çeşitli sorular yönelterek verilen cevaplara göre özel bir puan skalası oluşturur. Bu özel skala yatırımcının riske karşı duyarlılığına dair bilgiler içerir. Yatırımcının anket sonucunda aldığı puan yatırımcının risk profilini belirler. RİSKOLOG içerisinde yatırımcı psikolojisine dayalı soruların bulunduğu çeşitli anketler sunar. Kullanıcılar, kendi anketlerini ve puan skalasını oluşturarak portföylerini yönettikleri yatırımcıları daha yakından tanıma fırsatı bulur.

riskolog

RİSKOLOG Modelleri Hangi Yatırım Araçlarını Kapsar ?

RİSKOLOG; hisse senedi, tahvil, bono, kira sertifikası, türev araçlar ve vadeli mevduat gibi 26 yerli ve yabancı varlık grubu ve hisse senedi, döviz, değerli metaller, borçlanma araçları, yatırım ve emeklilik fonları olarak 6 farklı varlık üst grubu ile geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunun yanında, piyasa endeksleri ve kullanıcının kendisine özel oluşturağı ölçütler de optimizasyon sürecinde kullanılabilir. Ayrıca kullanıcılar isterlerse kendilerine özel varlık üst gruplarını ekleyerek bunlar için de optimizasyon gerçekleştirebilirler.

riskolog

Oluşturulan Modeller Nasıl Test Edilir?

RİSKOLOG, içerisinde barındırdığı tüm varlık / varlık gruplarını ve bunlara dair oluşturacağınız modellerinizi gerçek veriler kullanarak geriye dönük olarak test edebilir. Kullanıcı test için tarih periyodu ya da örneklem hacmi seçebilir. RİSKOLOG geriye dönük testlerde, çeşitli resmi kurumlardan toplanarak işlenebilir hale getirilmiş kendi veri bankasında bulunan verileri kullanır. Böylece portföye ait performans ölçütleri incelenebilir ve bu ölçütler diğer yatırım araçlarıyla kıyaslanabilir.

riskolog

HERKES İÇİN YATIRIM

RİSKOLOG ile yatırımcılarınızı daha yakından tanıyarak her gelir grubundan yatırımcılara erişebilirsiniz. Yatırım performanslarını analiz edebilir, bu performansları doğrudan yatırımcılara sunabilirsiniz. RİSKOLOG oluşturduğu portföy önerilerini anlaşılabilir bir sadelikle sunarak geniş bir kitleye ulaşabilir.

Riskolog’ da Neler Var?

5 FARKLI BİLİMSEL OPTİMİZASYON TEKNİĞİ

Farklı özelliklere sahip 5 farklı öneri yöntemi ile size en uygun yöntemi seçerek optimizasyon gerçekleştirebilirsiniz.

 • MARKOWITZ PORTFÖY OPTİMİZASYONU
 • YENİDEN ÖRNEKLEMELİ (RESAMPLED) PORTFÖY OPTİMİZASYONU
 • BLACK LITTERMAN PORTFÖY – MARKOWITZ OPTİMİZASYONU
 • BLACK LITTERMAN PORTFÖY – RESAMPLED OPTİMİZASYONU
 • MARKOV SWITCHING – BLACK LITTERMAN MODELİ

2 FARKLI AMAÇ FONKSİYONU İLE OPTİMİZASYON

Finans alanında getiri göstergesi olarak kullanılan 2 farklı ölçüt Riskolog bünyesinde bulunur:

 • MAKSİMUM SHARPE
 • MAKSİMUM SORTINO

BACKTEST

Gerçekleşmiş gerçek veriler kullanılan geriye dönük testler ile portföylerinizin ve modellerinizin performansını takip edebilirsiniz.

FİNANSAL VERİLERE UYGUN 4 FARKLI VOLATİLİTE YÖNTEMİ

Finansal varlıkların risk göstergesi olarak en çok kullanılan 4 farklı volatilite yöntemi ile optimizasyon gerçekleştirebilirsiniz.

 • ÜSTSEL AĞIRLIKLI HAREKETLİ ORTALAMA (EWMA)
 • STANDART SAPMA
 • OTOREGRESİF HAREKETLİ ORTALAMA (ARMA)
 • GENELLEŞTİRİLMİŞ OTOREGRESİF KOŞULLU DEĞİŞEN VARYANS (GARCH)

YATIRIMCI PSİKOLOJİSİNE DAYANAN ANKETLER

Riskolog’da yatırımcı psikolojisi temelli anketler ile yatırımcılarınızı daha yakından tanıyabilirsiniz. Bu risk profillerine özel portföyleri müşterilerinize sunabilirsiniz. Dilerseniz kendi anketleriniz oluşturup kendi kurumsal sisteminize entegre edebilirsiniz.

RİSK TOLERANS MODELLERİ İLE YATIRIMCILARI SINIFLANDIRMA

Anketleri cevaplayan yatırımcıları, volatilite limiti veya risk değeri kriterlerine göre sınıflandırabileceğiniz Risk Tolerans Modelleri oluşturabilirsiniz. Böylece farklı profildeki yatırımcılara farklı seçenekler sunabilirsiniz.

KULLANICI KURUMLARIN SİSTEMLERİ İLE ENTEGRASYON

Riskolog kurumların sistemlerine entegre edilebilen teknolojisiyle geniş kullanım alanı sağlar. Kurum sistemlerine entegre olan Riskolog ile kurum müşterilerini daha yakından tanıyarak onları risk profillerine göre sınıflandırabilir ya da onlara bilgi akışı sağlayabilirsiniz.

YATIRIM PLANLARI

Riskolog’da yeni yatırım planları oluşturarak bunları optimal portföylerde kullanabilirsiniz. İsterseniz daha önce oluşturulan BES gibi birikim planlarının bulunduğu excel dosyasını Riskolog’a aktarabilirsiniz.

riskolog

Neden Riskolog

riskolog

Geniş Kullanım Alanı

Riskolog, web sitesi ve mobil uygulaması ile kolay ulaşım imkanı sunar. Ofis dışındayken de hesabınıza kolaylıkla ulaşarak çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Kendi kurumunuzun sistemlerine de entegre olabilen Riskolog daima yanınızda!

riskolog

Kullanıcı Dostu

Kullanıcıyı, karmaşık ve uzun analizlerden ve hesaplamalardan kurtaracak pratik arayüz ve anlaşılır detaylı sonuçlar...

riskolog

Hızlı

Optimizasyon için gerekli olan karmaşık finansal analizler, Riskolog’un gelişmiş altyapısı sayesinde, saniyeler içerisinde gerçekleştirerek, yalın ve sade biçimde ekranınıza gelir.

riskolog

Sade ve Estetik

Riskolog yeniliğe değer vermesinin yanında estetik ve sadeliği önemser. Karmaşık matematiksel işlemleri sizin için arka planda gerçekleştirip sonuçları herkes için anlaşılabilir kılar.

riskolog

İnovatif

Riskolog uzman kadrosuyla finans dünyasındaki gelişmeleri yakından takip ederek portföy yönetiminde kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda yeni modeller geliştirir.

riskolog

Çeyrek Asırlık Finnet Kalitesi

Finans alanında, bilgiyi teknolojiyle birleştirerek 25 yıldır faaliyet gösteren FİNNET tecrübesiyle portföylerinize ivme kazandırın.

Bunları Biliyor Muydunuz?

 • Türkiye’de FinTech sektörü Nisan 2017 itibariyle 15 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. Sektörün yıllık büyüme hızı ortalama %14 olarak belirlendi.
 • 1. sıradaki FinTech hizmeti ödeme ve para transferi sistemleri olurken 2. sıraya varlık yönetimi hizmetleri yerleşti.
 • EY’nin 20 farklı ülkede yaptığı araştırma sonucunda ileride sunulması ve yaygınlaşması beklenen 2. Dalga inovasyonlarda Robot/Akıllı Tavsiye sistemleri yer aldı.

Kaynak 1 Kaynak 2 Kaynak 3

riskolog

İletişim Formu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurursanız, müşteri temsilcimiz sizinle en kısa sürede temas kuracaktır.